2012. május 14., hétfő

Kerítés felújítása és festése

Jelenleg a kerítésünket festem, már nem tudtam elviselni a lepattogó, sok helyen előbukkanó rozsda látványát. A színe sem dob fel túlzottan, fehér. Az előző tulajdonos nem tudom mikor festette le. Ha ronda a kerítésünk 2 dolgot tehetünk vagy lecseréljük újra, vagy neki látunk egy egész nyarat kitöltő felújítási munkának. Ne feledjük az újat is le kell csiszolni és festeni, tehát a festék vásárlását nem ússzuk meg. Mivel a mi kertünk táján elég sok kerítésre lesz szükségünk ezért a felújítást választottam, a most felújítandó kerítés később a kert végébe fog kerülni, így nem dolgozom hiába. 
Újabb festési tapasztalataimat osztom meg, hogyan újítom fel a régi, elhanyagolt kerítést: 
A kerítés rácsok U alakú vasból vannak, ezért belül nem kis munka leszedni a régi, több réteg festéket és alapozót. A régi festék eltávolítása nagyon fárasztó és hosszadalmas munka, próbára teszi az állóképességünket (egy nőnek nehéz munka a festés és mázolás). Nálunk a kapuval együtt 130 rácsról kell eltávolítanom a régi pergő festéket. 
A régi festék eltávolítása kétféle módon történhet:
1. Kromofággal: nem éppen kényelmes módszer, ha vastag a festék réteg sokáig tart, mert többször is át kell kenni vele. Csöpög, irritáló a szaga és a bőrnek sem tesz jót. Az ecsetbe beleszáradt festék eltávolítására viszont tökéletes. 
2. Hőlégpisztoly: gyorsan, könnyedén és tisztán haladhatunk vele mert egyszerre lehozza a sok réteg festéket. Nem kell folyamatosan bekapcsolva tartani. Átmelegítünk egy nagyobb részt és amíg a spaklival lekaparjuk, addig nyugodtan lekapcsolhatjuk. A leeső festékdarabokat is könnyebben összetakaríthatjuk a munka végén, mint a Kromofágnál. 
Ha leszedtük a festéket, csiszoljuk meg a felületet durvább csiszolópapírral, (50-60-as) mivel fémről van szó, ezzel lecsiszoljuk a rozsda nagy részét is. 
A keresztvasat flex-el könnyedén lecsiszolhatjuk és a vas egyenetlenségeit is eltüntethetjük. A flexeléshez védőszemüveget kell használni, hogy a fémszilánkok ne menjenek a szemünkbe. A füldugó használata sem túlzás, a flex nagy zaja miatt. 
A kerítés felületi egyenetlenségeinek eltüntetése: 
A nagyobb egyenetlenségeket, hiányokat Trinát fatapasszal tüntethetjük el, mivel fára és fémre egyaránt használható. A fatapaszt száradás után csiszoljuk le. A száradás függ a tapasztás mélységétől. Ha nagyobb hiányt tüntetünk el várjunk 24 órát.
A kerítés festéséhez milyen festéket válasszunk? 
Kétféle rozsdásodásgátló festék kapható: az egyik a drága Hammerite, a másik a közép árkategóriás Trinát festék. A Hammerite-al egy gondom van, a gyártók nem javasolják a hígítását, viszont ekkor elég nehéz felvinni a felületre, képtelenség felkenni, a vastag, csíkos festék már önmagában is szörnyen ronda, így hiába csiszoltunk és tapasztottunk a felület borzasztó csúnya lesz. Sőt még a festék átkeverését sem javasolják. Szerintem minden festéket kell hígítani, valamennyire hígítsuk a Hammerite-ot is, hogy szépen kenhető legyen, de nem tudom mennyire áll ellen, majd a rozsdának, így több réteget alkalmazok és jövőre kiderül. A festék felületre való felviteli problémája miatt, egy kicsit csalódtam ebben a festékben.
A Trinát festékkel mindig is jó tapasztalataim voltak kültéri- és beltéri használatban egyaránt. Festettem már vele beltéri szoba- és konyhabútort, székeket, továbbá ablakokat és fém ablakrácsot is. Használtam a selyemfényű és magasfényű változatát egyaránt. A fém festése alá Hammerite vagy Trinát alapozót használjunk, hogy takarjon a festék. Na ezért külön reklámdíjat kérek a cégtől, mert reklámozom a terméküket.
A festékek hígítása: 
A Hammerite-hoz szintetikus hígítót javasoltak az eladók. Véleményem szerint, ha a festékes dobozon nincs külön feltüntetve milyen hígítót célszerű használni, akkor a szintetikus és lakkbenzin hígító egyaránt beválik. A lakkbenzin kevésbé irritálja a bőrt és nyálkahártyát, nálam ez a sláger. Igaz a szintetikus hígító már olcsóbb, mint a lakkbenzin. 
A felület előkészítéséről bővebben:
Erre soha ne sajnáljuk az időt. A szakszerű és alapos előkészítés, pl. betömjük a lyukakat, szépen lecsiszoljuk, majd portalanítjuk, én mindig vizes nem szöszölő ronggyal átmosom a felületet legyen szó fémről vagy fáról (nedves ronggyal, mert vetemedik vagy bereped a fa) letisztítom a festendő felületet. A festék eltávolításhoz, valamint a csiszoláshoz használjunk védőszemüveget és szájmaszkot, mivel sok port beszívhatunk és este sokat fogunk köhögni. 
Festés előtti alapozó használata:
Ha gyakorlottak vagyunk már, alapozó nélkül is tartós és szép lehet a festett felület, ezt a módszert fafelület festésénél célszerű alkalmazni. Fém felület esetén nem érdemes megspórolni az alapozási munkát.
A festés buktatói: 
Sokszor előfordul, hogy a gondosan előkészített, lecsiszolt felület simának és szépnek tűnik, de amint felkerül rá az első réteg festék előjönnek az egyenetlenségek és hibák (apró lyukak), ilyenkor hagyjuk megszáradni a lefestett vagy lealapozott felületet, majd fatapaszozzuk újra és/vagy csiszoljuk le 120-as csiszolópapírral finoman, hiszen nem kell újra eltávolítani az egész festéket. A lényeg átcsiszolás után is sima maradjon a felület, ellenkező esetben az újra felkent festékréteg elüt a régitől és egyenetlen, gödrös lesz a végén.
A festékrétegek:
A felkent festékrétegek között hagyjunk elegendő időt a száradásra ez a festék minőségétől és fajtájától függ, általában 4 óra. A még nedves festékre kent újabb rétegtől csíkos lesz és vastagnak tűnik a festés, és összességében csúnya lesz a végeredmény. A festők festése azért csúnya, mert vastagon viszik fel a festéket, azaz nem hígítják megfelelően (a vastagon felvitt festék sem takar jobban, viszont csíkos lesz) nem hagynak elegendő száradási időt, sietnek befejezni a munkát.
A másik dolog, ha jól keverjük ki a festéket nem lesz vastag takarni fog és nem fog megfolyni sem a festendő felületen. 
Egyetlen nagy gondom van festékvásárláskor kevés színű festék létezik, vagy ha megtalálom az áhított színt biztos nagyon drága. 
Amióta a kerítésünkön dolgozom a járókelők szeme előtt vagyok és megtapasztaltam két véglet létezik, az egyik főleg nők kiöltözve lesajnáló tekintettel néznek rám, pl. Na a csóri festi a kerítését! A másik véglet elismerő pillantással és egy kedves szóval értékeli az erőfeszítésem, pl. Szia Te festők gyöngye, jó munkát stb. 
Így vagy úgy bevállaltam ezt a munkát, ami sokáig fog tartani, de utána még tovább nézhetem a szép eredményt. 

Addig is jó munkát mindenkinek, fessük magunk és ne hagyjuk, hogy a festők csúnya és igénytelen munkájára legyünk rászorulva.

4 megjegyzés:

  1. Magamtól tanultam meg festeni és mázolni, viszont szívesen megosztom a tudásom másokkal, már hihetetlen még leírni is, de 20 éve magam festem a környezetem. Őszintén bevallom nem mindig élvezem, de amikor készen van szívesen gyönyörködöm benne, és elfelejtem a fáradtságot.

    VálaszTörlés
  2. Aki szeret festeni az vegyen festékszórót ! Kompresszor is kell sajnos de fantasztikus jó vele dolgozni!

    VálaszTörlés
  3. Kedves László! Én biztos nem ruháznék ilyesmibe bele. A minőség nem ugyanaz, mint ha kézzel festem. A legfőbb ellenérvem, hogy csúnyán megfolyhat a festék és rengeteg anyag megy veszendőbe is. Ráadásul a beruházott gépek árából már meg van az összes festék.

    VálaszTörlés